Dil Konuşma

İletişim, dil ve yutkunma sorunları yaşayan kişiler, Dicle Özel Eğitim’in Konuşma Terapisinin özel ilgisinden yararlanabilirler. Sertifikalı konuşma terapistlerimiz ve dil patologlarımız felç, beyin hasarı veya diğer nörolojik durumlardan kaynaklanan çeşitli bozuklukları teşhis ve tedavi eder.

Terapi genellikle bir bireyin zorluklarından herhangi birinin üstesinden gelmesine veya telafi etmesine yardımcı olmak için bireysel terapi eğitimi ve eğitimi gerektirir.Dicle Özel Eğitim’in konuşma terapistleri, aşağıdakiler dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, çok çeşitli bozukluklarla teşhis edilen hastaların bireysel ihtiyaçlarını ele alır:

 • Afazi  – Afazi, beynin dil merkezinin yaralanmasının bir sonucu olarak anlama ve / veya iletişim becerilerinin bozulması veya yokluğudur. Sözlü veya yazılı sözcükler ve sayılar için geçerli olabilir ve en yaygın olarak felç ve beyin hasarı ile ilişkilidir.
 • Apraksi  – Apraksi, kas gücü ve zihinsel kapasite bozulmadan kalmasına rağmen, amaçlı ve koordineli hareketleri gerçekleştirememektir.
 • Dizartri  – Dizartri, merkezi sinir sistemindeki bir rahatsızlık nedeniyle kelimeleri ifade etmede güçlük çekiyor. Konuşma karakteristik olarak yavaş ve geveledir. En sık felç ve travmatik beyin hasarı ile ilişkilidir . Tedavi, oral motor beceri gelişimine odaklanan yoğun konuşma terapisini içerir.
 • Disfaji  – Disfaji, kas güçsüzlüğü veya felç nedeniyle yiyecekleri, sıvıları ve hatta tükürüğü yutmada güçlüktür. En yaygın olarak felç, travmatik beyin hasarı veya omurilik hasarı ile ilişkilidir . Bireyler yutulduğunda aşağıdakiler dahil hafif ila şiddetli zorluklar yaşayabilir:
  • Yemek yerken veya içerken öksürük, boğulma veya boğaz temizleme
  • Boğaz ağrısı veya rahatsızlık
  • Ağza, boğaza veya göğsün üst kısmına yapışan yemek hissi
  • Konuşurken gürleyen sesler
 • Orofasiyal Miyofonksiyonel Bozukluklar  – Konuşma terapistleri, Orofasiyal Miyofonksiyonel Bozuklukları olan bireylerin – yüz, çene ve boyun kaslarının işlev bozukluğu olan – ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli özel tedaviler sunar.

Rehabilitasyon

Rehabilitasyon içeriği

Detaylar

Görme Eğitimi

Görme Eğitimi içeriği.

Detaylar

Otizm

Otizm içeriği.

Detaylar

Özel Öğrenme Güçlüğü

Özel Öğrenme Güçlüğü içeriği.

Detaylar

Fizik Tedavi

Fizik Tedavi içeriği.

Detaylar

Duyu Bütünleme

Duyu Bütünleme içeriği.

Detaylar

Serebral Parsi

Serebral Parsi içeriği.

Detaylar

Özel Eğitim

Özel Eğitim içeriği.

Detaylar

Dil Terapisti

Dil Terapisti içeriği.

Detaylar

Down Sendromu

Down Sendromu içeriği.

Detaylar
05357354195